Mandale fascynowały ludzi od niepamiętnych czasów i stały się częścią wielu kultur. Spotykamy je w architekturze, na tkaninach, funkcjonują jako środek medytacji czy psychoterapii. Dziś opowiemy sobie, jak stworzyć własną mandalę i co Ci przyniesie proces jej tworzenia.
O ile jeszcze kilka lat temu rzadko można by się u nas natknąć na mandalę, to dziś jest to bardzo powszechny szablon kolorowanek. Dlaczego? Bo mandala nie tylko świetnie wygląda, ale ma też silny potencjał terapeutyczny. Oddziałuje na Ciebie w trakcie malowania, ale także długo po jego zakończeniu. To, czym promieniuje, wpływa na jej kształt, kolory i moment, w którym ją tworzysz. Dlatego dziś opowiemy więcej o mandalach i podpowiemy, jak można stworzyć jedną z nich za pomocą haftu diamentowego.
Czym jest mandala?
Słowo mandala wywodzi się z sanskrytu i można je luźno przetłumaczyć jako koło lub ornament. Opiera się na kole, ze środka którego wyłaniają się geometryczne, powtarzające się symetrycznie kształty.
Choć mandala może być postrzegana jako tylko piękny kolorowy obraz, to jednak zdradza też wiele o swoim malarzu. Wynika to nie tylko z ornamentów i doboru kolorów, ale także z tego, jak człowiek czuje się malując mandalę i jakie uczucia wywołuje w nim ta czynność.
Koło jako symbol
Jak już powiedzieliśmy, podstawą mandali jest koło, z którego centrum wyłaniają się symetryczne ornamenty. Dlaczego właśnie koło jest podstawą mandali?
Motyw koła widzimy wszędzie wokół nas. Jest nieodłączną częścią natury, a jego kształt niesie ze sobą złożoną symbolikę. Kształt koła to słońce, pajęczyna lub pień drzewa. Koło tworzy się nawet na powierzchni wody. A gdzie koło nie powstało z natury, stworzyli je sami ludzie. Dlaczego właśnie koło stało podstawą mistycznego Stonehenge i innych megalitycznych budowli?
- Koło symbolizuje niekończący się cykl dnia i nocy, życia i śmierci.
- Służy jako ochrona i zatrzymuje w sobie energię
- To dynamiczny symbol, który zapewnia niekończący się cykl
- Symbolikę koła widzimy w pierścieniach lub aureoli
- Koło oznacza jedność, całość
- Jest to symbol równowagi
Koło niesie ze sobą różne przesłania i jest często używanym symbolem. To również z tego powodu mandale pojawiły się na całym świecie i w różnych kulturach.
Gdzie możemy spotkać się z mandalą?
Wielu osobom mandale kojarzą się z religiami Wschodu i medytacją. W rzeczywistości, gdy przyjrzymy się bliżej mandalom, zauważymy, że mają one swoje miejsce na przestrzeni historii i kontynentów. Okrągłe murale pojawiły się już w paleolicie, odbijając oświetlone słońcem niebo.
Później mandale zaczęły pojawiać się jako symbole religijne i znalazły swoje miejsce w wielu kulturach. Można je zatem spotkać nie tylko w Indiach, ale także w Australii, Ameryce Południowej i Europie. Są więc nie tylko częścią hinduizmu, ale i chrześcijaństwa. Jeśli przyjrzymy się stylowi romańskiemu lub dekoracji kościołów, to tutaj również znajdziemy ozdobne okrągłe symbole.
Od religii do terapii
Mandala stała się nawet środkiem terapii. Szwajcarski psychiatra Carl Gustav Jung uważał, że malowanie mandali ma silny potencjał leczniczy. Poprzez ich malowanie jego pacjenci mieli wyjątkową przestrzeń do osiągnięcia wewnętrznego spokoju. Analiza obrazów pacjentów stanowiła następnie doskonały środek do ich zrozumienia. Dodatkowo malowanie mandali działało na nich uspokajająco.
Jak namalować mandalę
Jak już wiemy, mandale są sposobem na medytację i spotkanie z bogami. Ale oprócz tego służą one również uspokojeniu psychiki i dają nam wgląd w nasze wnętrze. W ten sposób możemy zrozumieć i uchwycić nasze uczucia a następnie nad nimi pracować. Najlepszym sposobem na to jest po prostu rozpoczęcie malowania mandali.
Mandalę można stworzyć samemu. Jeśli jednak pomimo tego, że je podziwiasz nie masz odwagi ja namalować, to idealnym rozwiązaniem jest rozpoczęcie od pomalowania gotowego wzoru. Można do tego wykorzystać klasyczne kolorowanki lub diamentowe mozaiki. Dzięki temu mandale zyskają dodatkowy wymiar.
Diamentowy obraz
Mandala niesie ze sobą tajemnicę, mistycyzm i wiele żywych kolorów. Jeśli chcesz wzmocnić te aspekty i pozwolić mandali wyróżnić się, to spróbuj haftu diamentowego. Dzięki niemu zyskasz niepowtarzalną dekorację dla swojego wnętrza a mandala będzie mogła zachwycać każdego dnia i nadawać pomieszczeniu niepowtarzalny klimat.
Haft diamentowy polega na przyklejaniu małych błyszczących kamyczków na wybrane kolorowe tło. Dzięki temu pod Twoimi rękami powstaje wyjątkowe mieniące się kolorami dzieło sztuki, które nagrodzi Cię spokojem i dobrym samopoczuciem, ilekroć na nie spojrzysz. Co więcej, sam proces tworzenia uwolni Cię od napięcia i stresu. Pozwól więc zainspirować się jednym z naszych motywów i zacznij zupełnie nowe hobby, które pokochasz.
Popularne mandale diamentowe
Kilka czynników może wpłynąć na to, jaki wzór wybierzesz do swojego wnętrza. Przede wszystkim jednak należy kierować się tym, jaka mandala przemawia do nas na pierwszy rzut oka. Jeśli lubisz mandale ze względu na ich kształty i dużą ilość kolorów, to z pewnością spodoba Ci się obrazek Kolorowe Mandale. Na mozaice znajdziesz ich kilka, a gama użytych kolorów jest naprawdę szeroka. To diamentowemu obrazowi doda atrakcyjności, a jego magiczny wygląd przyciągnie wzrok każdego gościa.
Jeśli jesteś tradycjonalistą, możesz wybrać klasyczną mandalę na jednolitym tle. Mandale w naszej ofercie różnią się nie tylko kształtami, ale i kolorami. Każdy z nich ma swoją własną psychologię i emanuje czymś innym. Niemniej jednak rozumienie kolorów jest dość indywidualne, a mandala powinna robić na Tobie przyjemne i uspokajające wrażenie. Z tego powodu w naszej ofercie umieściliśmy kilka różnych mandali, tak aby każdy znalazł tu coś dla siebie. Zarówno miłośnicy zimnych, jak i ciepłych barw znajdą u nas swoich diamentowych faworytów.
Ale mandala nie zawsze musi przybierać formę koła. Ornamenty i ozdoby mogą pojawiać się także w innych kształtach, którymi mogą być na przykład kot czy koń. W ten sposób można też połączyć miłość do mandali z miłością do zwierząt. Taki obraz będzie się wtedy wyróżniał nie tylko żywymi kolorami, ale także pomysłowym motywem.
Co przynosi malowanie mandali
Malowanie mandali pozwala zrozumieć siebie. Spokojny proces składania diamentowych mozaiek uwolni Cię od stresu i przefiltruje tylko ważne myśli. Obserwując jak powstaje mandala nauczysz się lepiej rozumieć siłę koncentracji i kreatywności.
Jeśli jednak chcielibyście odbyć jeszcze głębszą podróż w głąb siebie, możecie spróbować namalować własną mandalę i dać w niej upust własnej wyobraźni i kreatywności. Cały proces jej tworzenia wprowadzi Cię w bardzo przyjemny stan i z łatwością osiągniesz wewnętrzny spokój. Pytasz, jak to zrobić? Mamy dla Ciebie prosty poradnik!
Jak namalować własną mandalę
Istnieje wiele sposobów i technik na stworzenie własnej mandali. Jeśli jednak stawiasz pierwsze kroki w tej dziedzinie, warto zacząć od nauczenia się pracy z symetrią i stopniowego nawarstwiania ornamentów.
Przygotuj podstawowe narzędzia
O ile zaawansowani malarze mogą podejść do malowania intuicyjnie, o tyle początkujący powinni przygotować podstawowy szkic. Będzie się on składał z kółek i linii. Dlatego miej przygotowany ołówek, gumkę, cyrkiel i linijkę. Jeśli nie masz cyrkla, wystarczą również przedmioty o okrągłej podstawie. Może to być kubek po jogurcie, rolka po papierze toaletowym, dno lub wieczko platikowej butelki.
Zacznij od kółek
Jeśli masz cyrkiel, narysuj 4-5 okręgów o różnych rozmiarach (wszystkie zaczynające się od tego samego punktu środkowego). Bez cyrkla możesz sobie pomóc obrysowując różne okrągłe obiekty. Zawsze jednak należy pamiętać o symetrii.
Podziel wzór na segmenty
Gdy masz już 4-5 okręgów, podziel je w pionie i poziomie liniami prostymi przechodzącymi przez środek, najlepiej na 8 segmentów. W ten sposób powstaną segmenty, które udekorujesz, aby obraz wyglądał symetrycznie. To one pomogą Ci zachować niezbędną symetrię.
Ćwiczenie prostych kształtów dekoracyjnych
Teraz możesz zacząć wypełniać mandalę od środka. Zacznij najpierw od prostych elementów, którymi są łuki, łuki łamane, krople czy koła. Stopniowo układaj je w okręgi, zaczynając od środka na zewnątrz. Obracaj papier w trakcie malowania, aby łatwiej i dokładniej odwzorować kształty.
Trzymaj się okręgów i linii
Poszczególne okręgi i linie mają charakter pomocniczy. Pomagają one podzielić mandalę na małe, symetryczne sekcje i ułatwiają ich wypełnienie. Poszczególne punkty tej "sieci" służą jako swoisty punkt wyjścia dla dekorowania.
Podłączenie elementów
Gdy już skończysz, wypełnij puste miejsca w mandali innymi ozdobami. Jeśli nie znasz się na tym, koła są bardzo proste i dość często stosowane w mandalach. Wreszcie można też poszczególne elementy dekoracyjne podzielić na mniejsze segmenty i ozdobić je swoistą mozaiką.
Kolor
Po ukończeniu szkicu ołówkiem, można przystąpić do kolorowania. Lekko wymaż pomocnicze okręgi i linie, aby później nie prześwitywały.
Jeśli malowanie własnej mandali jest dla Ciebie zbyt skomplikowane i raczej Cię stresuje niż relaksuje, to spróbuj jednej z naszych diamentowych mandali. Z pewnością będziecie zaskoczeni rezultatem.
Jak działa haft diamentowy
Dzięki haftowi diamentowemu możesz stworzyć nie tylko uroczą mandalę, ale także piękną dekorację, która rozświetli Twój dom. Tworzenie mandali z diamentów uwolni Cię od stresu, napięcia, przywróci spokój i większą zdolność do skupienia się na tym, co istotne.
W zamówionym zestawie znajdziesz wybrany przez siebie wzór, kolorowe diamenciki, aplikator i wosk do klejenia. Na płótnie wybierasz miejsce, od którego chcesz zacząć, bierzesz odpowiedni woreczek z diamentami i rozpoczynasz klejenie. W tym celu, wystarczy umieścić na aplikatorze odrobinę pasty woskowej, potem nabrać diament i obserwować, jak pod Twoimi rękami powstaje olśniewające dzieło sztuki. Cały proces podsumowany jest w szczegółowej instrukcji dołączonej do każdego zestawu haftu diamentowego.